Po prvi put u svojoj bogatoj muzičkoj karijeri, trubačka princeza Danijela Veselinović (inače profesor trube), kročila je na tlo Njujorka. Uzbuđena i puna entuzijazma, jedva čeka da prošeta ulicama ove metropole i upozna se sa legendarnim mestima iz sveta umetnosti i kulture, poput Brodveja, Metropolitena, čuvenog Linkoln centra itd… Danijela je inače rodom iz Arilja,(Srbija). živi i radi u Beogradu, završila je muzičku akademiju, vrhunska je umetnica trube i ima svoj orkestar “DANIJELA”.
U razgovoru sa njom saznali smo više o razlozima njenog dolaska u Ameriku planovima i predstojećim koncertima.
Povodom čega ste došli u Njujork i koliko ćete ostati?
Ovde sam kako bih privela kraju rad na svom prvom live albumu pod nazivom “Mačka”, ali i kako bih se dodatno usavršavala u svetu muzike. Planiram da ovde ostanem dva meseca i neizmerno se radujem ovom iskustvu. Njujork je raskrsnica i epicentar dešavanja u kulturi i umetnosti, grad koji svaki umetnik treba barem jednom da poseti i doživi. Verujem da ću za ovo vreme imati priliku da obiđem neke od najlepših delova grada, ali i da privedem kraju rad na svom novom albumu.
Koliko nam sada možete reći o novom albumu?
“Mačka” je live album mog orkestra koji će sadržati sedam numera. Snimljen je krajem decembra u prelepom prostoru u centru Beograda, “Urban Office”, gde smo imali priliku da ugostimo kolege i prijatelje koji su se rado odazvali da budu gosti na ovom projektu. Među njima se našao čuveni Aleksandar Sofronijević, legendarni Nele Karajlić, kao i Naked bend, etno grupa Klut i rep umetnica MC Maraya.
Kako je nastala ideja o albumu?
Oduvek sam želela da istražujem različite muzičke stilove i eksperimentisanjem sa više žanrova pomeram muzičke granice. Verujem da umetnik na taj način dopire do raznolike publike i uspeva da izrazi kompleksne emocije kroz muziku. Smatram da svaki umetnik treba da eksperimentiše i pruži sebi umetničku slobodu kako bi izgradio sopstveni, jedinstveni identitet. Ovim albumom želeli smo da prenesemo upravo tu ideju, što potvrđuje i raznovrsnost umetnika koje smo okupili na jednom mestu.
Ove vizije su počele da se oblikuju dok sam prošlog leta držala workshop u Mađarskoj, gde sam upoznala muzičkog producenta Alberta Miradnu, poreklom sa Kube, koji živi i radi u Njujorku. Saradnja sa njim me je posebno inspirisala da se oprobam u latino ritmovima. Zavšni deo albuma, koji obuhvata produkciju zvuka i video materijal, biće urađen upravo ovde u Njujorku. Budući da je reč o live albumu, numere neće imati klasične spotove, već će publika imati priliku da doživi autentičnu atmosferu i energiju koja je vladala na snimanju.
Tek ste stigli u Njujork a već imate pozive za koncerte; gde će te prvo nastupati? Da li će te imati još nastupa za vreme Vašeg boravka u Americi?
Hvala Slavice, moje je veliko zadovoljstvo što ste me pozvali da zajedno nastupamo na humanitarnim koncertima u Čikagu 7. marta u restoranu 220 Venue i 8. marta na Srpskoj bratskoj pomoći, povodom troškova za dolazak male ekipe filma “NEKI NOVI BRODVEJ” Daun sindrom centra Banjaluka na takmičarski “Internacinalni Daun sindrom filmki festival” od 21. do 23. marta u Palm Springsu – Kalifornija. Veoma se radujem dolasku u Čikago i upoznavanju grada, naših ljudi i muzičkih kolega koji će takođe biti deo ove plemenite priče. Uvek mi je zadovoljstvo i privilegija kada svojom muzikom mogu da doprinesem humanitarnim akcijama i podržim važne ideje. Možda ću ovako nešto slično moći da uklopim sa rasporedom snimanja, videćemo.
Hvala Vama Danijela na saradnji i uskoro učešću na humanitarnim koncertima; nema sumnje da će Vaš boravaku Americi biti ispunjen novim iskustvima, inspiracijom, izuzetnim muzičkim poduhvatima, koji će uveličati Vašu dalju karijeru.
Slavica MOMAKOVIĆ