Svim čitaocima portala “Svet Australia” želim srećnu Novu godinu i sve predstojeće praznike!

Šta god slavili u zdravlju, miru, radosti i ljubavi slavili! Neka uvek budete okruženi onima koji vas iskreno vole i koje volite!


Stanojka Mitrović Ćana čuvena pevačica jedinstvene boje glasa i izuzetne intrpretacije, jedna od najtraženijih i najvoljenijih sa prostora nekadašnje Jugoslavije dobila je ovih dana veliko priznanje od Saveza estradno-muzičkih umetnika  Srbije – SEMUS, “Nacionalni estradno-muzički umetnik Srbije 2025” i “Plaketu” za izuzetan doprinos u narodnoj muzici. Takođe, dodeljena joj je “Plaketa Zahalnosti” povodom 35 godina postojanja “Samostalnog sindikata estradnih umetnika i izvođaca Srbije” za celokupan doprinos u radu sindikata…

Popularna pevačica, zlatnog glasa, “Nacionalnu nagradu Srbije” doživela je posebno.

Na pitanje da li je bilo još važnih nagrada u njenoj karijeri, i može li se reći da je ova ipak najznačajnija – Ćana je rekla:

  • Mnogo puta sam bila nagrađivana od strane publike i osvojila sam jako puno nagrada.
    Izdvojiću samo neke od njih:
    Pobednička pesma debitant na “Moravskim biserima 97” sa pesmom “KAZNI SE SAM”.Zatim, 2008. pobednička pesma festivala “Moravski biseri” sa pesmom “BOŽIĆ”-Godine 2012., takođe pobednička pesma “TEŠKE GODINE”.

    Status umetnika Srbije dobila sam 2018. godine od SEMUS-a.
    A, 2025. dobila sam nagradu o kojoj govorimo “NACINALNI ESTEADNI UMETNIK SRBIJE”, kao i “POVELJU SINDIKATA”.

    Još sam puno nagrada sam osvojila, ali ovo su najznačajnije. Svaka na svoj način mi  je bitna i draga. Iza svake stoji veliki trud i rad.
    Moram priznati da mi je ipak ova, “NACIONALNA NAGRADA SRBIJE” najdraža, na nju sam posebno ponosna.

Svi koji su imali priliku da gledaju  i slušaju Ćanu uživo na koncertima  poneli su nezaboravnu uspomenu sa sobom jer Ćana uvek peva sa srcem, iskreno toplo, emotivno dozivljava svaku pesmu i tako zagrljenu emocijama poklanja publici. Njene snimljene pesme na isti način deluju na publiku.

Ćana ima brojne hitove koji se pevaju u narodu zbog čega će nadživeti svako vreme jer je njihova moć LJUBAV. Kada narod zavoli pesmu to je najveća nagrada za pevača.

Recite nam, Ćano, kako birate pesme? Sudeći po mnogim hitovima Vi ste tu nepogrešivi?

Pesme biram isključivo po ličnom osećaju, iza koje priče mogu da stanem i da mi u tekstu ništa ne smeta. Mnogo sam na terenu sa publikom i sad otprilike znam šta od mene očekuju. Mora da se pesma meni sviđa, da je životna i da ima priču. Moj pesme ili su porodične, životne ili su vesele i vrcave. Kad su životne priče u pitanju mora pesma imati segmente života ili mog ili meni nekog znanog.

Koliko ste albuma snimili do sada, koji je album bio najuspešniji, odnosno koje su pesme obeležile Vašu karijeru? 

Snimila sam 10 albuma, 6 singlova i 7 dueta. Najpopularniji album bio je “IMAM DOKAZ”, tu su se izvojila 3 velika hita: “Imam dokaz”, “Ima, ima stila” i “Sve je moje tamo”.
Sa tog albuma takođe slušane pesme “Zločn bez kazne” i “Razbila sam ogledalo”.

Najveće hitove teško mogu ja odrediti. Na moju sreću ima ih više. Pored ovih izbrojanih imam popularne pesme koje su ostale u narodu:
“NADAM TI SE”, “MOJ ROĐENI”, “KUĆO MOJA STARA”, “TEŠKE GODINE”, “BIĆE SVEGA SAMO NEĆE NAS”, “ANONIMNA PORUKA”, “BLAM, BLAM”, “ZDRAVO SVIMA”, itd.
Od duetskih pesama, najviše je slušana pesma “BRAT I SESTRA” sa “SINOVIMA  MANJAČE” i pesma “SESTRE ROĐENE” duet sa Lepom Đorđević, to je pesma koju svi traže na veseljima a upravo ovih dana treba i fenomenalan spot da se pojavi na YouTube kanalu za tu pesmu. Mislim da će ta pesma “SESTRE ROĐENE” dostići popularnost pesme “BRAT I SESTRA”.

Sa kojim diskografskim kućama ste imali najuspešniju saradnju?

Što se tiče diskografskih kuća, sarađivala sam sa mnogima i svi su me ispoštovali po dogovoru. Najveći markenting i najširu gledanost imala je produkcija “Grand” za koju sam izdala 2 albuma, album “IMAM DOKAZ” 2002. godine i album “ZDRAVO SVIMA” 2004. godine.

Ćana o svom životu i karijeri kaže:

Rođena sam selu Gornja Tramošnja opština Sanski Most, Bosanska Krajina. Završila sam srednju poljoprivredno tehničku školu, četvrti stepen, sa odličnim uspehom. Trebala sam nastaviti fakultet ali zbog bolesti majke i nekih porodičnih nedaća na žalost, morala sam prekinuti školovanje.
Inače mi je otac jako rano preminuo, imala sam samo 8,5 godina, zato sam bolest majke jako teško podnela, sa velikim strahom da će i ona otići.

Kada ste počeli da se bavite pevanjem ,u kom periodu ste ušli u profesionalne vode?

Pevanjem se bavim oduvek ali profesionalno od svoje 19. godine, diskografski od 29. godine.

Koji album Vas je vinuo u zvezdano nebo?

Dugo sam radila kao radni pevač sa brojnim orkestrima kod nas a i širom Zapadne Evrope i Kanade. A onda sam 1997. godine sa Novicom Uroševićem snimila moj prvi album “NADAM TI SE” i mogu reći da je to moja lična karta.
Pesma je odma našla put do publike i do dana današnjeg više puta na noć je pevam.

Gde nastupate za doček kalendarske Nove 2026. godine?

Za Novu godinu pevaću u Prnjavoru kod Banja Luke u velikom i prelepom svadbenom salonu “MAKSIM”. Tu sam i prošle godine bila i bilo je extra. To je razlog što sam ponovo tamo.

Beogradskoj publici i okolini dugujete solistički koncert, kada ćete ga napraviti?

Mnogo nastupa ću imati sledeće godine ali moram da kažem mojoj vernoj publici da spremam veliki beogradski koncert 13.06.2026.
Uskoro će biti puštene karte u prodaju. Tom koncertu se baš radujem. Odavno me moja publika pitala, kad će veliki beogradski koncert, evo konačno sam rešila i baš se radujem.
Biće to noć dobre muzike, lepih pesama i puno pozitivne energije.
Želim da naglasim da će moj koncert biti zadužen orkstar sjajnog Borka Radivojevića.

Šta Vas posebno raduje kada je Vasa publika u pitanju? Jeste li zadovoljni kako su Vas kolege prihvatile?

Ono sto me posebno raduje, što osećam toliko ljubavi od strane moje publike da nemam reči kojom to mogu opisati. Čak su mi mediji rekli da sam najvoljenija pevačica od strane publike i kolega. Šta me posebno raduje, ja sa kolegama imam sjajan odnos, kome mogu pomoći pomognem kome ne mogu sklonim se da ne smetam. Posebno mi je drago sto me mlade kolege dosta podržavaju a ja im uvek rado uzvratim nekim dobronamernim savetom ili komplimentom.

Za kraj šta bi ste poželeli čitaocima portala “Svet Australia” za novogodišnje praznike?

Svim čitacima portala “Svet Australia” želim srećnu Novu godinu i sve predstojeće praznike

Šta god slavili u zdravlju, miru, radosti i ljubavi slavili. Neka uvek budu okruženi onima koji ih iskreno vole i koje vole

Slavica MOMAKOVIĆ


POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here
Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila