TEMA: KULTURNA DIPLOMATIJA TESLINOG NARODA KROZ “NIKOLA TESLA” KLUBOVE

U današnje vreme nemamo priliku da često sretnemo “velike ljude”, koji su postali inspiracija generacijama zbog svojih nesagledivih zasluga i ogromnih nakolnosti i poverenja koje imaju od strane  svojih saradnika i široke populacije. Nismo morali da ih tražimo daleko, dovoljno je bilo da napravimo osvrt na “Teslinu naučnu fondaciju” i da vidimo na njenom čelu velikog čoveka, osnivača i predsednika, gospodina Nikolu Lončara koji je umeo da prepozna “velike” ljude, okruži se sa njima u neprekidnoj misiji posvećenoj očuvanju lika i ogromnog  naučnog nasleđa Nikole Tesle, svih 20 godina postojanja. Predsednik Nikola Lončar, Teslina naučna fondacija iz Filadelfije i ogranak TNF iz Srbije, čine dela za primer koja su postala SVEDOČANSTVO ZA ISTORIJU.

Ovih dana u toku su pripreme za još jedno “istorijsko svedočanstvo” koje će se održati na 13. konferenciji Tesline naučne fondacije, 11. januara 2025. godine u hotelu New Yorker u Njujorku, na kojoj su učešće potvrdili brojni ugledni članovi TNF, u neverovatno kratkom roku.

Tim povodom gospodin Nikola Lončar je najavio januarsku konferenciju, delimično njen sadržaj, kao i jedan deo učesnika (nismo zbog prostora mogli da obuhvatimo i druge, biće prilike), koji su dali ogroman doprinos svojim radom Teslinoj naučnoj fondaciji i o kojima do sada nismo imali priliku da pišemo.

Poštovani predsedniče Nikola, upoznajte nas bolje sa koncepcijom rada januarske konferencije, kao i sa  budućim planovima…

Naša konferencija ili možda bolje rečeno – veliki sastanak svih koji su postigli nešto značajno za Teslu ili Teslin narod, prvenstveno ima za cilj da okupljeni upoznaju jedni druge, kako bi videli ko s kim može da dalje radi i sarađuje. Skoro svi učesnici stižu najkasnije u petak, a odlaze u nedelju uveče. Malo se spava, ali zato se sve svodi na sumiranje radnih rezultata, divno druženje koje se pretvara u čvrsta prijateljstva.

Godinama sarađujemo sa određenim brojem pojedinaca koji su osnovali svoje organizacije ili Tesla klubove, pa ih pozivamo da podele svoja iskustva i olakšaju onima koji tek počinju. Konferencija, osim naučnika, inovatora, nastavnika i profesora, okuplja i veliki broj umetnika, jer kroz umetnost je sve lakše prihvatljivo. Posebno izdvajamo odeljenje “Umetnost i tehnologija”.

Naša misija je počela u Filadelfiji, sa školom “Carter”, pre skoro 15. godina i imamo bogato iskustvo sa njima, kao i sa Franklin Institutom i Filadelfijskim naučnim sajmom. Važno je napomenuti da je direktorka ove škole Ashley Redfearn, ujedno i CEO TSF i direktor za obrazovanje. Dr Milena Bajić, osnivač prvog Nikola Tesla kluba u Čikagu, kao lekar i klinički psiholog, dala nam je mnogo divnih smernica. Vesna Jovanović, direktor Srpskog kulturnog centra u San Dijegu, zajedno sa svojim saradnicima, stvorila je jedan od najjačih Tesla klubova, ne samo u Americi, već i u svetu.

Takođe, tu je i Snježana Adamović koja, zajedno sa svojim suprugom, vodi “Srpsko kulturno udruženje Nikola Tesla” iz Detroita, koje je među prvima uvelo nastavu robotike, što je značajno jer znamo da je Tesla bio otac robotike. Mnogi divni saradnici su uključeni, teško je sve nabrojati. Ove godine ćemo imati i specijalne goste iz različitih zemalja, ali to tek treba da se potvrdi.

Doći će takođe neverovatno uspešne i kreativne u poslu Ana Maria Gower, Biljana Regan, takođe i Vlada Vladić, koja će biti prvi put sa nama kao i veliki broj gostiju iz raznih delova sveta, a posebno iz Republike Srpske i Srbije. Tesla Science Foundation (TSF) i Tesla Nation Foundation Srbija (TNF Srbija) su sestrinske organizacije koje rade zajedno. Bez pomoći TNF Srbija, bilo bi veoma teško organizovati sve što radimo.

Krećemo sa postavljanjem nove strukture organizacije. Misija ostaje ista, ali će biti proširena i obogaćena novim sadržajima. Jedan od najvažnijih zadataka je da većinu ovde navedenih osoba uključimo u organizacioni odbor TSF i TNF Srbija, kako bismo zajedno nastavili da širimo Teslinu misiju i kulturnu diplomatiju Teslinog naroda.

Povodom konferencije 11. januara uspeli smo da kontaktiramo istaknute članove TNF koji su potvrdili dolazak i koji konstantno daju veliki doprinos TNF.


Za naš Portal ljubazno su dale izjave Vesna Jovanović, Snježana Adamović, Biljana Regan, Vlada Vladić i Ana Maria Gower. Svima veliko hvala na saradnji!

VESNA JOVANOVIĆ – Predsednica odbora i osnivač “Srpskog kulturnog centra San Dijego” (Kalifornija), koji se fokusira na školu srpskog jezika sa misijom očuvanja i promocije srpske baštine i kulture kroz razne aktivnosti. Neumorno promoviše srpsku kulturu u SAD i sve to radi kao posvećeni voloter.

– “Nikola Tesla klub” osnovan je u septembru 2022. godine u okviru “Srpskog kulturnog centra San Dijego”. Naš “Kulturni centar” je u to vrijeme već aktivno djelovao skoro tri godine, sa primarnim fokusom na školu srpskog jezika i kulturu. Kao osnivač Centra, moj cilj je bio da djeci u dijaspori pružimo priliku da sistematski uče srpski jezik, kao i istoriju, običaje i druge aspekte srpske kulture. Imala sam sreću da se oko moje ideje okupi grupa posvećenih entuzijasta i vrlo kvalifikovanih nastavnika s’ dugogodišnjim iskustvom u prosveti.

Inspirisani Nikolom Lončarom i Teslinom naučnom fondacijom, osnovali smo “Nikola Tesla klub” kako bismo proširili obrazovanje naše djece i na naučnom nivou. Željeli smo da djeca nauče ko je bio Nikola Tesla, njegovo srpsko porijeklo, kao i važnost njegove porodice i majke u njegovom životu. Takođe, kroz radionice iz oblasti književnosti, elektronike, mehanike, robotike i drugih naučnih disciplina, djeca u klubu uče o Teslinom radu i životu, ali i o drugim srpskim naučnicima.
Radionice se održavaju jednom mjesečno, na srpskom jeziku, za djecu uzrasta od 7 do 12 godina. Obradili smo teme poput Teslinog mjesta rođenja, statičkog elektriciteta, magnetnog polja, Kolumbovog jajeta, te Teslinog i Pupinovog dolaska u Ameriku i još mnoge druge. Nekoliko puta smo radionice organizovali na engleskom jeziku, gdje su naši polaznici pozvali svoje prijatelje iz američkih škola kako bi i oni naučili o Nikoli Tesli. Naša želja je da lik i djelo Nikole Tesle predstavimo i Amerikancima, s nadom da će neki od naših članova, kada postanu srednjoškolci, osnovati Tesla klubove u američkim srednjim školama. Trenutno imamo oko 30 članova u klubu.
Tokom radionica djeca slušaju zanimljive priče o Nikoli Tesli, gledaju video materijale i eksperimentišu s’ fenomenima koje je Tesla istraživao. Nakon teorijskog dijela, svako dijete ima priliku da izvede eksperiment i donese svoj zaključak. Na kraju radionica, djeca odlaze kući sa “proizvodom” svog rada, ali i sa osmjehom na licu.
Radionice su besplatne, što omogućava široku dostupnost programa. Svaku radionicu vodi i osmišljava naša učiteljica Dijana Perić, koja je takođe i direktorka Škole srpskog jezika i kulture. Njena kreativnost, predanost i energija ogledaju se u rezultatima kluba i na sreći djece i roditelja! Dijana sve to radi na volonterskoj osnovi, za šta smo joj veoma zahvalni, uz podršku drugih volontera.
Naši polaznici su imali priliku da svoje “patente” i eksperimente prikažu u “Balboa Parku” na izložbi “Srpsko-američkih naučnika” koju je organizovao “Srpski kulturni centar San Dijego” u maju ove godine.
Naš klub je nekoliko puta nagrađen od strane “Tesline naučne fondacije” za svoj rad i doprinos, kao i Dijana i ja lično. Ove godine planiramo da sa našim članovima kluba, koji su takođe dio dramske sekcije, odemo u Njujork na konferenciju, gdje će đaci predstaviti dva projekta na kojima trenutno rade: kratak film o jednom danu u školi, koji je namjenjen kulturnoj diplomatiji i biće podeljen sa Tesla klubovima širom sveta, kao i predstavu o Nikoli Tesli.


SNJEŽANA ADAMOVIĆ – osnovala je  sa suprugom “Srpsko kulturno društvo Nikola Tesla – Detroit “. U program su uveli nastavu robotike, programiranja, pevanja, igranja, istorije, matematike itd…

– Srpsko kulturno društvo Nikola Tesla -Detroit osnovano je aprila 2021. godine kao neprofitna organizacija ali rad sa decom je počeo još 2014. godine. Naš prvi glavni cilj je učenje dece srpskog jezika, pre svega azbuke.
Drugi glavni cilj je da našoj deci predstavimo Nikolu Teslu i njegov rad.
Da bi smo taj cilj ucinili uspešnijim, započeli smo časove robotike kao alat za bolje razumevanje Teslinog rada.


Otišli smo i jedan korak dalje pružajući deci časove programiranja u pajtonu. Današnja deca su veoma zahtevna i ako nemamo nove ideje oni veoma brzo odustaju od časova koje ne moraju da pohađaju. Zbog toga smo uveli i časove pevanja, igranje kola, sporta, istorije, religije i matematike. Organizujemo karaoke i kratke dečije žurke. Radimo Svetosavsku akademiju i na kraju godine takmičenje na srpskom o istoriji.
“Srpsko kulturno društvo Nikola Tesla” bio je deo Tesla konferencije u Njujorku 2024. godine i planiramo ponovo da prisustvujemo 2025. godine. Tesla konferencija obogaćuje akademski život  i pomaže sa novim idejama dečijeg programa. Druga velika korist je upoznavanje drugih ljudi sa istim ciljem i interesovanjem. Sve u svemu konferencija je veoma emotivno i lepo iskustvo.


BILJANA REGAN – Srpska kolekcionarka i baštinarka balkanskog folklora koja živi u Vašingtonu. Veruje se da je vlasnica najveće kolekcije originalnih nošnji.

– Moja priča je zvanično počela pre 12 godina kada sam osnovala “Udruženje za očuvanje balkanske tradicije i kulture” u Americi – “The Association for the preservation of Balkan Tradition and Culture”- USA, ali zapravo, počelo je sve mnogo godina pre toga, u mom rodnom Šapcu kraj reke Save, gde sam kao devojčica napravila prve folklorne korake. Nastupi i autentičnim narodnim nošnjama, a svaki od njih je priča o našoj bogatoj istoriji i tradiciji kroz svoje prelepe živopisne šare i ručno rađene ornamente, ostala je glavni izvor moje inspiracije, vizije i impulsa da sakupljam restauriram, oživljavam delove srpskog i balkanskog nasleđa već više od jedne decenije, kroz desetine izložbi, tradicionalnih revija, manifestacija i festivala.

Raduje me učešće na Teslinoj konferenciji u januaru 2025. koje će podrazumevati postavku fotografija mojih devojaka i momaka u narodnim nošnjama kao i izložbu originalnih nošnji iz bivših YU Republika, ćilima, nakita itd.


VLADA VLADIĆ – promoterka zdravog porodičnog života i osnivačica neprofitne organizacije “Vlada's Seeds of Life”.

Cooking and Kids – Kuvanje i djeca za zdraviju i srećniju Ameriku.

– Ovaj projekat proizvodi i obezbeđuje besplatne kvalitetne porodične televizijske programe za više od 337 javnih televizijskih stanica u 41. Državi, uklučujući Distrikt Kolumbija, Republiku Srpsku i Kejptaun, Južna Afrika. Glavni cilj programa je da poduči decu i porodice važnim životnim veštinama, kao što su kuvanje, baštovanstvo i promovisanje zdravog kvalitetnog porodičnog vremena. Prema izveštajima iz 2023. godine, program je dostupan za više od 29.228.817 domaćinstava u USA i šire. U 2023. godni televizijski program “Kuvanje i deca” zauzeo je 5. mesto od 955 najprezentnijih programa.

Little Sprouts – Male klice su incijativa pokrenuta ka zdravom načinu života i jačanju porodičnih i zajedničkih veza. U ovom okviru, naša dobrotvorna organizacija je pokrenula inovantnu incijativu, donacije semena javnim bibliotekama. Ovaj naizgled jednostavan čin ima potencijal da ostavi duboki uticaj na pojedince i zajednice promovišući održive prakse, podstičući zdravije, stilove života, omogućavajući kvalitetnije porodično vreme.


Donacije semena “Male klice” javnim bibliotekama, školama i drugim organizacijama predstavljaju više od samo praktičnog rešenja za pristup semenu. One su katalizator pozitivnih promena unutar naših zajednica. Promovišući  održivost, podstičući zdrav život i omogućavajući kvalitetno porodično vreme, ove inicijative sade semena svetlije i otpornije budućnosti. Više od decenije naši resusi su osnovni kamen za porodice, javne biblioteke, škole, verske incijative i preduzeća, stvarajući zdravlju ravnotežu između života i tehnologije unutar njihovih zajdenica. Svi koji žele da prioritizuju ljudsku povezanost nad digitalnom interakcijom su dobrodošli da se uključe. U Vladinim semenima života naš čvrsti cilj je da obnovimo porodične veze i razvijamo zdrave stilove života i odnose unutar nekih zajednica.

Dok nastavljamo da prihvatamo vrednosti, samostalnosti, uočavanja životne sredine i izgradnje zajednice, setimo se dubokog uticaja koji paket semena može imati na svet oko nas.

TESLINA NAUČNA FONDACIJA, ENERGIZACIJA, INOVACIJA KROZ UMETNOST I OBRAZOVANJE

Autor ANA MARIA GOWER, Direktor razvoja “Tesline naučne fondacije”

– “Teslina naučna fondacija” je neprofitna organizacija posvećena očuvanju i promociji nasleđa Nikole Tesle, legendarnog pronalazača koji je stavio Srbiju na svetsku naučnu mapu. Naša misija je podizanje svesti o Teslinim dubokim doprinosima našem svakodnevnom životu kroz obrazovne programe, radionice, umetničke izložbe, konferencije i druge javne događaje. Mi ujedinjujemo Tesla entuzijaste, naučnike i inovatore širom sveta, negujući zajednicu strastvenu prema naučnom napretku i kreativnom razmišljanju.

U skladu sa našom misijom, uzbuđena sam da najavim našu najnoviju inicijativu: The Tesla Spirit Art Show, zakazanu za 11. januar 2025. godine, u istorijskom hotelu New Yorker u Njujorku. Ovaj interdisciplinarni događaj će istražiti presek umetnosti, nauke i inovacija inspirisanih Teslinim vizionarskim radom. Pozivamo umetnike širom sveta da podnesu radove koji kreativno interpretiraju Tesline ideje.

Cilj umetničke izložbe je da podstakne dijalog između umetnika, naučnika i inovatora, potencijalno pokrećući sledeću revolucionarnu ideju. Umetnici zainteresovani za učešće mogu pronaći detalje o prijavi na našem vebsajtu, teslasciencefoundation.org, počevši od 1. novembra 2024. godine. Molimo vas da nam se obratite u slučaju pitanja na agower@teslasciencefoundation.org.

Pridružite nam se u proslavi Teslinog trajnog nasleđa!

Slavica MOMAKOVIĆ


POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here
Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila