PIŠE: JASMINA MACA JOVANOVIĆ
Putovanje u rodni kraj uvek je svetla tačka za nas koji živimo rasejani po belom svetu. Ovog leta, moje uzbuđenje bilo je posebno izraženo jer su nas, osim rodbine i prijatelja, čekali i Teslini dani koje je organizovala Naučna Fondacija Nikola Tesla. Od 1. do 15. jula, Beograd je bio domaćin proslave 20. godišnjice Naučne Fondacije Nikola Tesla i Teslinog rođendana.
Tokom tih dana, grad je bio ispunjen kulturno-umetničkim manifestacijama, naučnim predavanjima i kreativnim radionicama, svaki trenutak bio je posvećen inspiraciji i poštovanju prema velikom naučniku. Organizacija događaja bila je impresivna, a atmosfera u gradu bila je naelektrisana očekivanjem i radošću.
Jedan od vrhunaca proslave bila je umetnička izložba u Galeriji Nikola Radošević, pod nazivom “Dani Nikole Tesle 2024”. Više od 40 umetnika iz celog sveta izložilo je svoja dela inspirisana Teslinim likom i delom. Moja slika “Nikola Tesla u Nebeskoj slavi”, kreirana u saradnji sa ćerkom Anom, bila je deo ove prestižne izložbe. Posebno mi je značila podrška porodice koja trenutno živi na dva kontinenta, jer smo te večeri bili svi na okupu. Veče je proteklo u prijatnoj atmosferi kakvu samo spoj nauke i umetnosti može da iznedri, završavajući Teslinim munjama i grmljavinom koje su delovale kao da sam Tesla želi da nas inspiriše.
Druga izložba, održana u galeriji Kuće Đure Jakšića u Skadarliji, pod nazivom “U duhu Nikole Tesle”, omogućila mi je da izložim kompoziciono složenu sliku “Ključ Univerzuma”. U ovom prelepom ambijentu, poseta je bila izuzetna, a posebno zadovoljstvo bilo je razmeniti mišljenja sa mudrim umetnikom Miroljubom Filipovićem Filimirom, izuzetnom književnicom Majom C. Sotirov, akademikom Milutinom Đuričkovićem, balerinom dr Dušankom Ivanov, modnom kreatorkom i profesionalnim roniocem Goranom Nastasić, te mnogim drugim priznatim ličnostima.
Posebno značajna po broju, dostignućima i stručnosti učesnika i predavača, svakako je bila Međunarodna konferencija, “20 godina očuvanja Teslinog nasleđa” održana u Kolarčevoj zadužbini. Između ostalih sjajnih izlagača, moj suprug, el. ing. Vladimir Jovanović, jedan od direktora avio-kompanije Collins, imao je čast da održi predavanje na temu pronalazaštva “Tragovima genija”. Ovo predavanje, privuklo je veliku pažnju prisutnih na Kolarcu a s obzirom da je emitovano i na RTS- u verujem da će inspirisati mnoge talentovane mlade ljude da nastave stopama velikog genija za dobrobit čovečanstva.
Završni svečani banket u hotelu Palas, održan na Teslin rođendan, okupio je brojne ugledne zvanice. Među prisutnima bili su naši poznati glumci Miloš Biković i Vjera Mujović, cenjena novinarka Rada Komazec, prof. dr Marija Stojanović Trivanović, prof. dr Momir Dunjić, dr Dubravka Vukadinović, primabalerina Dušanka Ivanova, književnica Maja C. Sotirov, književnica Radmila Satarić, najbliža Teslina rođaka Bojana Terbo, dr Dragana DM Mitrović, galerista Vladimir Kulašević i mnogi drugi ugledni gosti. O ovim izuzetnim ljudima i njihovim dostignućima moglo bi se pričati danima. Sve u svemu, ovaj događaj označio je vrhunac jedne od najuspešnijih manifestacija ove fondacije u proteklih 20 godina.
Ovo putovanje ispunilo me je novim inspiracijama, idejama i nezaboravnim uspomenama. Radost povratka u Srbiju, osećaj povezanosti sa našim korenima i doprinos očuvanju Teslinog nasleđa ostaju urezani u mom srcu. Zahvalna sam predsedniku fondacije, g. Nikoli Lončaru, srpsko-američkoj slikarki Ana Mariji Gowner, celom timu u Srbiji sa predsednikom upravnog odbora Srđanom Sotirovim i svim divnim ljudima koji su učinili ove dane nezaboravnim! Na kraju, moram posebno pomenuti izuzetnu medijsku podršku vrhunske urednice Slavice Momaković i glavnog i odgovornog urednika portala “Svet Australia”, gospodina Rade Beraka, kome se zahvaljujem kako na pozivu da napišem izveštaj sa puta, tako i na konstantnoj medijskoj podršci i saradnji!
Jasmina Maca Jovanović
Jasmina Jovanović Maca, slikarka, ikonopisac, istoričar umetnosti, rođena u Srbiji. Poznatija kao J.J. MACA, danas živi i stvara u Rockfordu, Illinois. U svom umetničkom opusu istražuje svet nesvesnog, podsvesti i snova, širok spektar žanrova i medija, igrajući se teksturom i konstantno spajajući i suprotstavljajući dva suprotna aspekta: moderni i tradicionalni, figurativni i apstraktni, svesni i podsvesni, prošlost i sadašnjost, realizam i surealizam – povezujući ih izuzetnom tehničkom veštinom i dubokim kreativnim izrazom.
Pored završene srednje umetničke škole, J.J. MACA je i diplomirani istoričar umetnosti Filozofskog fakulteta, Univerziteta u Beogradu. Od 2002. godine, J.J. MACA je aktivna figura u umetničkoj zajednici Rockforda, počevši kao instruktor slikanja i predavač iz oblasti umetnosti u prestižnom Womanspace Centru. Više od deset godina radi sa studentima u okviru Rockford Art Museum-a, gde podučava i usmerava naredne generacije umetnika. Njen umetnički izraz istražuje složene koncepte simbolizma i nadrealizma, često kombinujući suprotne aspekte – od modernog do tradicionalnog, figurativnog do apstraktnog, stvarnog do nadrealnog. Ova duboka dubina izraza doprinosi njenom jedinstvenom umetničkom stilu i prepoznatljivosti. “Za mene, umetnost nije samo zanimanje, već i sveta dužnost – putovanje otkrića, stvaranja i transformacije koje prevazilazi granice vremena i prostora.”
Pored slikarstva, J.J. MACA je poznata i kao ikonopisac čije ikone, inspirisane starom vizantijskom tradicijom, odišu mističnom lepotom i duhovnim značenjem. Njena umetnost je predstavljena na izložbama u Evropi i Americi, u renomiranim galerijama u Rockfordu, Chicagu, Milwaukeeju, Miamiju i New Yorku. Kao vlasnica ateljea “Studio Artists” od 2020. godine,a koji se nalazi u sklopu Rockford Art Museuma, J.J. MACA dodatno afirmiše svoju prisutnost i doprinos svetu savremene umetnosti. Danas, dela J.J. MACA su deo mnogih privatnih i javnih kolekcija širom Evrope i Amerike, ostavljajući neizbrisiv trag u svetu umetnosti.