Вистинските убавици, сестри Оливерa и Џесика Црнгаров, настапија на Годишниот концерт на Академијата за музичко образование во Мелбурн и еве што ни го испрати нивната мајка г-ѓа Лиз Црнгаров.

Академијата за музичко образование е основана од Лоренцо Капитанио – музички директор задолжен да обезбеди стручно предавање во музичко образование и да го подобри квалитетот на тоа образование во приватниот сектор.

Децата што учат музички инструмент го очекуваат тоа.  Исто така, со поголема веројатност ќе имаат поголем успех во текот на нивните кариери отколку нивните ученици кои се сиромашни од музика.

Оливера (20) и Џесика (19) повеќе од десет години се на академијата, во моментов се подготвуваат за 8-то одделение и предаваат пијано неколку години.  Тие сакаат да ги обучуваат децата и да ги следат како се развиваат и напредуваат.

Директорот Лоренцо Капитанио, го покани за оваа прилика, Ване Црнгаров, татко на девојчиња – имперсонатор на Елвис Присли, да настапи пред родители и студенти на Годишниот концерт на Музичката академија за 2019 година. Ова беше забавно и за младите генерации и за нивните родители .  Ване настапи и се натпреваруваше во Австралија, Тупело, родното место на Присли во Мисисипи и неодамна го оствари неговиот сон со настап во Лас Вегас.  Тој ја имаше честа да се сретне со тапанарот на  Елвис, диџеј Фонтана, актерката Сузана Ли, која играше со Елвис во многу филмови;  да се споменат само “Рајот” и “Хавајскиот стил”, актерка и поранешна девојка на Елвис, Минди Милер и телохранител Сони Вест.

Оливера и Џесика Црнгаров отсекогаш биле инспирирани од нивниот татко, од кој што го наследиле уметничкиот талент.  Веќе 15 години тренираат, изведуваа и се натпреваруваа во различни жанрови за танцување: џез, тапа, хип хоп, балет, современ танц и лирика.

Оливера во моментов студира наука за зрачење на универзитетот Монаш, а Џесика е инжињер за применета наука со магистер по ортоптика од универзитетот Ла Тробе.

Силно би го препорачала ова музичко училиште за професионализам, интегритет, достапност до концерти, разни претстави, теорија и подготовка на испити.  Многу од талентираните деца свиреа најразлични инструменти преку пијано, гитара, виолина, флејта, тапани и пеење низ целата оваа Академија.

Повеќе информации за Академијата на: https://vvv.musicea.com.au/about-us/

Ексклузивно за Svet Australia

Лиз Црнаров


POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here
Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila