U ovo doba Coronavirusa, ljudi koriste vreme i prostor da kreiraju. Neko čita, neko gleda TV, neko kreira na svoj način… ja sam se ovoga puta opredelila da „eksperimentišem“ sa nekim mojim receptom kuvanja – čak nisam našla adekvatan naziv ovog jela. Uglavnom, u pitanju je neka vrsta gulaša od tri vrste mesa pa pročitajte, kako je tekao proces. Ako neko ima lepo ime za ovaj recepti neka mi slobodno predloži.
Za ovo jelo su mi bili potrebni sledeći artikli:
500 g svinjskog mesa od buta
500 g goveđeg mesa
500 g mesa od divljači (ovde možete upotrebiti bilo koje meso od divljači, recimo srneće, od divlje svinje… meni u Australiji je bilo prikladno meso od kengura koje mi je dostupno, ima ga u Woolworths prodavnicama,a koje je izuzetno bogato proteinima)
4 glavice crnog luka
5 češnjeva belog luka
1 koren celera
1 mrkva (šargarepa)
Struk peršuna i lista od celera
3 krompira (može i 200-300 g krupnijih makarona u zavisnosti šta ko voli)
2 paradajza
4 braun pečurke (ako nemate može i 300 g šampinjona)
1 ljuta papričica
1 supena kašika paradajz pirea (salca kako ovde nazivaju)
2 kašike brašna
1 supena kašika senfa
1 čaša belog vina
1 litra tečnog goveđeg fonda, a ako nemate može i onaj od povrća ili pileći
Svinjska mast
Lovor list
Začini
PRIPREMA:
Proces kuvanja koje ukupno traje oko 2 do 2.5 sata zbog toga što je mesu od kengura potrebno više vremena da se skuva. Ja inače variva spremam napolju jer ne volim da mi mirisi hrane ostaju po kući.
Sve tri vrste mesa isekla sam na sitnije kockice, otprilike, veličine kockica šećera. U zagrejanu šerpu sa svinjskom mašću (ovde je važno znati da je mast mnogo zdravija od ulja iz prostog razloga što sva masnoća tokom prženja ispari i ostanu samo hranjive i zdrave materije), stavila sam sve tri vrste mesa da se proprže, da blago porumene. Tada sam isto izvadila i stavila u drugu posudu.
Na taj sos koji je ostao od prženja mesa, stavila sam prethodno sitno iseckan crni luk, potom celer, mrkvu, koren peršuna, ljutu papričicu očišćenu od semena i paradajz, sve takođe isečeno na sitno. Kad se to prodinstalo i postalo mekano, vratila sam meso, dodala pečurke isečene na osmine i zajedno dinastala uz stalno mešanje, nekih dva-tri minuta. Čisto da se sve to sjedini. Onda sam dodala brašno i promešala par puta i na to sipala vino (ovde je stvar ukusa, može ili belo ili crno vino, a ako nemate i pivo će odraditi posao). Ostavila sam da počne da krčka, kada sam malo smanjila temperaturu i onda dodala tečni goveđi fond (isto i u ovom slučaju, ako nemate fonda možete i dve-tri kockice rastopiti u mlakoj vodi, efekat je isti). Stavila sam poklopac i ostavila na tihoj vatri da krčka oko sat vremena. Povremeno sam proveravala i dodavala vodu da ne zagori.
Kada je meso praktično skuvano, onda sam dodala krompir isečen na kockice, pire od paradajza i senf (ko voli ljut može da koristi, ja nisam pošto je ljuta papričica odradila posao a svakako i biber koji sam kasnije koristila). Dodala sam i par listova lovora. Ostavila sam da se nastavi kuvanje a za to vreme sam se „osladila“ sa dezertom zvanim „trileće“ koji sam takođe pravila i koji mi je preostao od Uskrsa. Uz crnu kafu – milina!
Pred sam kraj kuvanja koje je u mom slučaju trajalo nešto više od dva sata, od početka procesa, dodala sam grubo mleveni crni biber, začin C, papriku u prahu, beli luk sitno iseckan i takođe sitno iseckane listove od peršuna i celera. Promešala par puta, poklopila i ostavila da se još oko pet minuta prokrčka. Isključila sam vatru, probala ukus i posle uz domaću lepinju, sa porodicom ručala. Prste da poližeš. Probajte, nećete se pokajati. Bon apetit i do sledećeg javljanja.
Pozdravlja vas vaša Cveta